31 | 03 | 2022
Seši soļi Wi-Fi darbības uzlabošanai

Drošs, ātrs un stabils internets ir ikdienas nepieciešamība. Daudzviet darba vietās un mājokļos interneta veiksmīgas darbības nodrošināšanā ir iesaistīts Wi-Fi rūteris jeb maršrutētājs. Kā un kur to vislabāk novietot, lai lietotājs savā ierīcē saņemtu visjaudīgāko interneta signālu? Ieteikumus sniedz Tet galvenais tehnoloģiju direktors Dmitrijs Ņikitins.

 

  1. 1. solis – pārstartē iekārtu

 

jaunumi wifi darbiba parstarte iekartu

 

Līdzīgi kā piesātinātas dienas beigās sev sakām "Jāizvēdina galva!", arī Wi-Fi maršrutētājā ar laiku sakrājas daudz informācijas, kas vairs nav vajadzīga, ir novecojusi, lieki aizņem atmiņu un var traucēt normālai darbībai. Tāpēc ir noderīgi laiku pa laikam iekārtu pārstartēt. To var izslēgt un ieslēgt ar tam paredzētu pogu vai atvienot no elektrobarošanas un pieslēgt atpakaļ. Ja ar to neizdodas, iekārtas restartu var veikt arī, ievietojot adatu vai kādu tievu un smailu priekšmetu tam paredzētajā vietā, kas parasti ir iekārtas apakšā. Pārstartēšanās laikā Wi-Fi maršrutētājs noskenē Wi-Fi kanālus un atrod optimālo, kurā ir vismazāk traucējumu. Ja ir vairāk nekā viena, iekārta, piemēram, DSL modems un Wi-Fi maršrutētājs, ieteicams pārstartēt abus.

 

  1. 2. solis – atrodi labāko vietu

 

jaunumi wifi darbiba atrodi labako vietu

 

Wi-Fi darbojas ar elektromagnētiskiem jeb radioviļņiem. Jebkas, kas stāv tiem ceļā, spēj radīt traucējumus. Piemēram, metāla plāksne var pilnībā bloķēt radioviļņu izplatīšanos, betona siena ievērojami samazina signālu, bet koka starpsienas rada nelielus traucējumus. Tāpat Wi-Fi signālu vājina spoguļstikls, jo spogulis faktiski ir ar ļoti plānu metāla kārtiņu pārklāts stikls. Elektromagnētisko viļņu spēks arī strauji samazinās, pieaugot attālumam no Wi-Fi līdz ierīcei, ar kuru tiek izmantots internets. Padomi:

 

  • Wi-Fi raidītāju novieto atklātā vietā, kur signālam ir vismazāk iespējamo traucējumu. Neliec to skapī, atvilktnē, aiz sienas vai aiz metāla šķēršļiem.
  • WiFi raidītāju novieto pēc iespējas vairāk centrā starp iespējamajām Wi-Fi lietošanas vietām, piemēram, telpas vai dzīvokļa centrā, kur reizēm mēdz novietot kādu žurnālu galdiņu.
  • Ja Wi-Fi signālu nepieciešams noraidīt starp ēkas stāviem, piemēram, privātmājā, griestu pārsegums var izrādīties nopietns šķērslis. Tādā gadījumā kādu no Wi-Fi raidītājiem – vai nu galveno Wi-Fi maršrutētāju vai arī, ja tas nav iespējams, Wi-Fi pagarinātāju, jānovieto starpstāvu savienojuma vietā, piemēram, kāpnēs. Ja mājas platība ir liela, iespējams, nepieciešami vairāki WiFi pagarinātāji.

 

  1. 3. solis – novieto pareizi antenas

 

jaunumi wifi darbiba novieto pereizi antenas

 

Daudzām Wi-Fi iekārtām antenas nav redzamas, jo tās ir iebūvētas korpusā. Taču iekārtām, kurām ir ārējās antenas, tās var nolocīt vai pagriezt vajadzīgajā virzienā. Ārējās antenas šādās iekārtās parasti ir stienīša tipa, tās izstaro signālu perpendikulāri pašas antenas virzienam. Tāpēc normālai darbībai antenu labāk novietot vertikāli (pavērst uz augšu), tad signāls labi izplatīsies apkārtējā telpā. Savukārt, ja signālu jānoraida uz augšu, piemēram, no 1. stāva uz 2. stāvu, vēlams antenu novietot horizontāli.

 

Ja raidītājam ir vairākas antenas, labākai to efektivitātei vēlams antenas novietot dažādos leņķos vienu pret otru. Tas ļaus signālam izplatīties pa dažādiem ceļiem un paaugstinās iespēju uztvērējam to saņemt.

 

  1. 4. solis – 5 ir labāks nekā 2,4

 

jaunumi wifi darbiba novieto pereizi antenas

 

Radioviļņos vienlaicīgi darbojas dažādas tehnoloģijas – Wi-Fi, mobilie tīkli, radari, rācijas, utt. Tas ir iespējams, jo katrai vajadzībai tiek atvēlēts savs īpašs frekvenču diapazons. Wi-Fi frekvenču josla daudzus gadus bija 2,4GHz, bet, pieaugot vajadzībām, visiem tajā vairs nepietiek vietas, un šodien Wi-Fi lietotājiem ir uzbūvēts jauns – 5GHz frekvenču diapazons.  Tas ir apmēram 10 reizes platāks, un tajā pietiek vietas gan lielākam skaitam lietotāju, gan lietotājiem pieejamie ātrumi tajā ir daudzkārt lielāki. Tātad 5GHz diapazona lietošana sniedz ievērojamas priekšrocības pret 2,4GHz.

 

Kā noteikt, vai iekārta ir aprīkota ar 5GHz raidītāju? Viedtālruņi, portatīvie datori un citas iekārtas, kas ražotas pēc 2008. gada, lielākoties atbalsta 5GHz lietošanu. Tet optikas un DSL modemiem iekārtu apakšā ir uzlīmes ar informāciju, vai tie atbilst 2,4GHz un 5GHz Wi-Fi tīkliem. Pieslēdzot savu mājas ierīci Wi-Fi, ieteicams izvēlēties 5GHz Wi-Fi tīklu.

 

  1. 5. solis – atslēdz lieko

 

jaunumi wifi darbiba atsledz lieko

 

Iespējams, Wi-Fi tīklam ir pieslēgtas iekārtas, kurām internets šobrīd nav nepieciešams. Katra iekārta, kas pieslēgta Wi-Fi, patērē daļu tīkla resursu un ietekmē kopējo Wi-Fi darbību. Ātrākais veids, kā tikt vaļā no liekajām iekārtām, ir piekļuves nomaiņa. Nomaini Wi-Fi nosaukumu un paroli, un pārstartē Wi-Fi raidītāju. Tad jaunajam W-iFi tīklam ar jauno paroli pieslēdz tikai tās iekārtas, kuras izmanto. Kā nomainīt tīkla nosaukumu, Tet klienti var ērti atrast Tet pašapkalpošanās lietotnē Mans Tet.

 

  1. 6. Solis – jauna iekārta?

 

jaunumi wifi darbiba jaunakas ierices ir jaudigakas

 

Wi-Fi tehnoloģijas pēdējo gadu laikā attīstās ļoti strauji. Ja lietošanā esošās ierīces ir ražotas pēdējo divu gadu laikā, tās ir pietiekami jaudīgas, bet vecākām Wi-Fi iespējas varētu būt ierobežotas. Šādā gadījumā ieteicams apsvērt ierīces nomaiņu uz jaunāku. Tehniski ierīces, kuras aprīkotas ar Wi-Fi 5 standartam atbilstošām tehnoloģijām, ir spējīgas darboties 5GHz frekvenču joslā un izmantot visas pieejamās ātruma un stabilitātes priekšrocības, bet jaunākajam Wi-Fi 6 standartam atbilstošās ierīces tās pārspēj vismaz divkārt.