Tet izveido pirmo maksimāli drošo kvantu tīkla savienojumu
03 | 04 | 2024
Tet izveido pirmo maksimāli drošo kvantu tīkla savienojumu

Tehnoloģiju un inovāciju uzņēmums Tet pēc vairāku mēnešu darba ir izveidojis pirmo maksimāli drošo datu pārraides kanālu, kas balstīts kvantu šifrēšanas tehnoloģijās. Šāds informācijas pārraides paņēmiens tiek uzskatīts par drošāko pasaulē, jo kvantu atslēgas, kuras tiek izmantotas, lietojot kvantu mehānikā balstītu informācijas pārraidi, nav iespējams nemanāmi noklausīties, nozagt vai kā citādi tām kaitēt. Nākotnē jaunais kvantu atslēgu tīkls palīdzēs aizsargāt īpaši svarīgus un aizsargājamus datus, integrējot uz kvantiem balstītas sakaru infrastruktūras sistēmas. Tādējādi nostiprinot valsts iestāžu, datu centru, finanšu un veselības nozares iestāžu, kā arī energotīklu kiberaizsardzību.

 

Tet galvenais izpilddirektors Uldis Tatarčuks norāda: “Mūsu komandas sasniegtais kvantu tīkla izveidē, tostarp kvantu šifrēšanā, ir vēsturisks brīdis Latvijas kiberdrošības attīstībā. Tas ir būtisks un inovatīvs sasniegums, kas jau pavisam tuvā nākotnē palīdzēs stiprināt informācijas pārraides drošību gan uzņēmumu, gan valsts mērogā. Esam ceļā uz drošas kvantu atslēgu pārraides ieviešanu Latvijā, īpaši tagad, kad nacionālās drošības stiprināšana ir kritiski svarīga.”

 

Tet projektu īsteno kopā ar vairākiem partneriem Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētā projekta “European Quantum Communications Initiative”, kurā Eiropas Komisija sadarbojas ar visām 27 ES dalībvalstīm un Eiropas Kosmosa aģentūru, lai izstrādātu un izbūvētu kvantu komunikācijas tīklu, izmantojot optisko šķiedru sakaru tīklus, kā arī attīstītu šo tehnoloģiju kosmosā un satelītu tīklā.

 

ES projekta ietvaros Latvijā tiek veidots Latvijas kvantu tīkls (LATQN), kura mērķis ir uzbūvēt nacionālās kvantu komunikācijas demo jeb bāzes tīklu, kā arī izstrādāt un testēt kvantu komunikācijas tehnoloģijas dažādās nozarēs, kurām droša informācijas pārraide ir īpaši būtiska. Nākamie projekta soļi paredz inovatīvā risinājuma ieviešanu, lietošanas scenāriju un pakalpojumu izstrādi veselības un finanšu nozaru uzņēmumos, ko Tet plāno testēt un ieviest līdz 2025. gadam.

 

Par pilotprojekta dalībniekiem tiks izraudzīti uzņēmumi, kas saistīti ar finanšu un veselības pakalpojumu sniegšanu. “Šo divu nozaru sektori ir īpaši jutīgi pret datu drošības riskiem, tāpēc to iesaistīšana testēšanas posmā ir ļoti svarīga. Iegūtā pieredze un rezultāti ļaus novērtēt sistēmas efektivitāti un pielietojamību reālā darba vidē, kā arī sniegs vērtīgu atgriezenisko saiti, kas palīdzēs pakalpojumu pilnveidot un nostiprināt,” stāsta Uldis Tatarčuks.

 

Strādājot pie kvantu tīkla ieviešanas, Tet plāno veidot katrai nozarei un uzņēmumam atbilstošu piedāvājumu, līdzīgi kā tas šobrīd ir ar datu centriem un mākoņpakalpojumiem, kā arī pakalpojumu mērogot un sadarboties ar ārvalstu partneriem pakalpojumu nodrošināšanā. “Mūsu mērķis ir pilnveidot šo tehnoloģiju, lai nodrošinātu tās plašu pieejamību un ieviešanu dažādās nozarēs gan Latvijā, gan citur pasaulē,” uzsver Uldis Tatarčuks.

 

Lai pārrunātu kvantu tehnoloģiju risinājumu iespējas, 21. februārī notika Tet organizēta diskusija “Kvantu atslēgu pārraides tīkls nacionālajai drošībai un biznesam”. Diskusijas ieraksts pieejams Facebook.

 

Turpinās projekta "Eksperimentālās kvantu komunikācijas infrastruktūras attīstība Latvijā" (projekta nosaukums angliski “Development of experimental quantum communication infrastructure in Latvia”, projekta numurs:101091559, projekta akronīms: LATQN Call: DIGITAL-2021-QCI-01) īstenošana.

 

Kopējās attiecināmās projekta izmaksas: EUR 8 061 380,00. Plānotais maksimālais grants: EUR 4 030 690.00 jeb 50% no kopējām attiecināmajām projekta izmaksām. Projekts tiks īstenots 30 mēnešus no 01.01.2023 līdz 30.06.2025.

 

ES struktūrfondu projektiProjekta partneri