Kā ietaupīt enerģiju un saimniekot gudrāk?
Lai enerģijas mājās netrūkst!
Ieteikumi gudrākai saimniekošanai!
Ieteikumu TOP 5
Apskati padomus šeit
Atceries par A. Saskaņā ar jaunajiem marķējumiem, A klase ir energoefektīvākā, kamēr G ir tieši pretēja – iekārtas, kas aprīkotas ar šo klasi, patērēs krietni vairāk enerģijas. Pirms iegādājies jaunu ierīci, pievērs uzmanību marķējumam!
Laiks jaunai tehnikai. Vai zināji, ka 15 gadus vecs ledusskapis patērēs aptuveni 400 kWh gadā? Taču jauna iekārta, kas aprīkota ar A klasi, enerģiju patērēs gandrīz 4 reizes mazāk. Tas ir ietaupījums, ko jutīsi!
Atslēdz iekārtas no elektrības. Ir ierīces, kas patērē elektrību nepārtraukti – pat, ja tās ir izslēgtas, nedegot nevienam indikatoram. Brīžos, kad kafijas automātu, mikroviļņu krāsni un citas ierīces neizmanto, atvieno tās no elektrības.
Samazini temperatūru. Kamēr neviena nav mājās, samazini mājokļa temperatūru par pāris grādiem. Atgriežoties, varēsi to atkal uzstādīt komfortablā līmenī un ietaupīt, pašam nemanot. Tas gada griezumā ļaus krietni samazināt maksu par elektroenerģiju.
Mazgā, žāvē un gludini gudrāk. Lai ietaupītu, mazgā pilnu veļas mašīnu un izvēlies pēc iespējas zemāku temperatūru, piemēram, 30 grādus. Tu redzēsi – drēbes būs tik pat tīras kā mazgājot 60 grādos, taču tā ietaupīsi līdz pat 11% enerģijas gadā. Arī žāvēšanai izvēlies enerģijai taupīgākos veidus – ja iespējams, centies izvairīties no elektrisko žāvētāju lietošanas, tā vietā izkarinot drēbes un ļaujot tām izžūt dienas laikā. Ja veļu uzreiz pēc žāvēšanas salocīsi, gludināšana visbiežāk nebūs vajadzīga vispār – tas ietaupa 30-40 eiro centus stundā, ko citādi iztērētu gludināšanai.
Kā taupīt apkures sezonā?
Apskati padomus šeit
Gada vēsajos mēnešos komunālo rēķinu apmērs ik gadu proporcionāli pieaug. Šie mazie triki palīdzēs samazināt apkures rēķinus, nemazinot komfortu tavās mājās.
Vēdini telpas gudri. Gada aukstajā sezonā izvairies no logu turēšanas vēdināšanas režīmā – efektīvāk būs uz īsu brīdi atvērt logu plaši.
Izmanto saules enerģiju, pat, ja Tev nav saules paneļu! Atver aizkarus, kad ārā spīd saule un ļauj tai nemanot sasildīt Tavu mājokli. Tā ne tikai ietaupīsi, bet arī pats jutīsies saulaināk!
Neaizsedz radiatorus. Dīvāns, kas novietos priekšā radiatoriem aizsegs siltumu un traucēs tam vienmērīgi izplatīties telpā. Radiatori ziemas periodā ir pelnījuši būt uzmanības centrā!
Vai logus un durvis aizvēri? Tā ir maza nianse, kas var mainīt tik daudz! Neturi atvērtas durvis un logus bez vajadzības – tā izvairīsies no caurvēja un apkurei būs nepieciešams mazāk enerģijas.
Nedekorē radiatorus. Vai zināji, ka radiatori, kas apklāti ar drēbēm un citām lietām zaudē vismaz 10% no savas efektivitātes? Nedzen siltumu zudumā – ļauj tam sildīt mājokli!
Viens grāds maina daudz. Par grādu samazināta apkures temperatūra gadā ļaus ietaupīt pat 6% no kopējā patēriņa.
Uzturi kārtībā savu apkures sistēmu. Lai cik efektīva ir apkures sistēma, siltuma noplūdes gadījumā rēķini neizbēgami pieaugs, jo apkures sistēma darbosies pastiprinātā režīmā. Pievērs uzmanību logiem, durvīm un ventilācijas sistēmām, un nepieciešamības gadījumā veic siltināšanas darbus.
Novērs siltuma zudumus. pat, ja Tev nav saules paneļu! Atver aizkarus, kad ārā spīd saule un ļauj tai nemanot sasildīt Tavu mājokli. Tā ne tikai ietaupīsi, bet arī pats jutīsies saulaināk!
Izmanto programmējamos un viedos termostatus. Instalē programmējamu termostatu – tas ļaus veikli samazināt apkures izmaksas. Uzstādi zemāku temperatūru, kad dodies ārpus mājām, un ērti pielāgo sev komfortablu istabas temperatūru ikdienai.
Taupi ar apgaismojumu
Apskati padomus šeit
Nomaini vismaz piecas visbiežāk izmantotās spuldzes pret ekonomiskajām spuldzēm, kas apzīmētas ar A energoefektivitātes marķējumu. Tā gada laikā ietaupīsi vairāk nekā 50 €.
Vai zināji, ka luminiscences un LED spuldzes kalpos līdz pat 10x ilgāk nekā kvēlspuldzes? Tās būs jāpērk retāk, līdz ar ko spuldžu cena, kas ir salīdzinoši dārgāka, tomēr ilgtermiņā būs izdevīgāka.
Izmanto gaismas intensitātes regulatoru. Tas spēs radīt dažādas gaismas noskaņas un samazinās enerģijas izmaksas. Pirms iegādājies A energoefektīvās spuldzes, pārliecinies, ka tās atbalsta arī apgaismojuma intensitātes regulēšanu.
Ierīko taimerus un viedās iekārtas, kas automātiski ieslēgs un izslēgs apgaismojumu. Ārējam apgaismojumam izmanto kustību sensorus – tā ne tikai jutīsies drošāk, bet arī novērsīsi iespējamību, ka gaisma paliek ieslēgta visu nakti.
Kā ietaupīt virtuvē?
Apskati padomus šeit
Pirms darbini trauku mazgājamo mašīnu, pārliecinies, vai tā tiešām ir pilna. Tāpat vēlams izvēlēties ECO režīmu – tas var aizņemt ilgāku laiku, taču traukus mazgās zemākā temperatūrā, ietaupot pat 18% enerģijas.
Ja pēc gardām vakariņām kas palicis pāri, pirms ēdiena ievietošanas ledusskapī, ļauj tam atdzist. Tā izvairīsies no krasām temperatūras atšķirībām ledusskapī, kas tērē vairāk enerģijas.
Vai zināji, ka, gatavojot jaunās paaudzes cepeškrāsnīs, tās vairs iepriekš nav jāsilda? Nu ēdienu vari likt cepeškrāsnī uzreiz pēc ieslēgšanas un tā uzsils vienmērīgi.
Gatavojot maltīti pannā vai katlos, neaizmirsti uzlikt vāku – tas ne tikai ļaus ietaupīt līdz pat 20% elektroenerģijas, bet arī ēdiens būs gatavs baudīšanai ātrāk!
Sargi ledusskapi no siltuma. Ledusskapjiem un saldētavām ir nepieciešams krietni vairāk enerģijas nekā citām ierīcēm. Taču, ja novietosi tās tālāk no tiešiem saules stariem, radiatoriem, plītīm un citiem karstuma elementiem, patēriņš būs mazāks.
Gatavojot uz elektriskās plīts virsmas, izslēdz to vēl mirkli pirms maltīte ir gatava – plīts turpinās izdalīt siltumu un pabeigs gatavot, ietaupot!
Kā ietaupīt viesistabā?
Apskati padomus šeit
Izmanto viedās rozetes. Ar tām varēsi ne tikai attālināti pārvaldīt mājās esošās viedierīces, bet arī sekot līdzi to energoefektivitātei un enerģijas patēriņam.
Regulē televizora spilgtumu. Tāpat kā citām ierīcēm, arī televizora ekrāna spilgtums ietekmē elektroenerģijas patēriņu. Ja iemīļotās pārraides skaties tumsā – samazini ekrāna spilgtumu.
Izvēlies biezus aizkarus. Pie logiem tiek zaudēta liela daļa siltuma, tāpēc vakarā ieteicams aizvērt aizkarus – tas nodrošinās papildu izolācijas slāni.
Izvēlies gaišus sienu toņus. Lai cik neierasti tas izklausītos, sienu krāsošana gaišā tonī palīdzēs ietaupīt – tā sienas atstaros dienas gaismu, kas rūpēsies, lai mājoklī nav tik ātri jāieslēdz mākslīgais apgaismojums.
Pievērs uzmanību spuldžu apgaismojuma veidam. Viesistabā iesakām izvēlēties spuldzes ar silti baltu gaismu (2700-3200 K).
Kā ietaupīt vannas istabā?
Apskati padomus šeit
Netecini lieki ūdeni. Aizver ūdens padevi brīžos, kad mazgā zobus, rokas vai matus – tas ļaus krietni ietaupīt un būt dabai draudzīgākam.
Dod priekšroku dušai. Mazgājoties dušā, ūdens patēriņš var būt 3 reizes mazāks nekā mazgājoties vannā. Tādēļ vannas procedūras vērts atstāt izņēmuma reizēm.
Izvēlies piemērotu dušas uzgali. Samazini ūdens patēriņu, uzstādot ūdens plūsmas ierobežojošu dušas uzgali. Mazgājoties, starpību nejutīsi, taču rēķinā gan!
Elektriskais dvieļu žāvētājs. Ieslēdz dvieļu žāvētāju tikai brīdī, kad tas ir nepieciešams lietošanai. Turot to ieslēgtu 24/7, jārēķinās ar jūtamu elektrības patēriņa pieaugumu.
Mazgā drēbes 30-40 grādu temperatūrā. Veļas mazgājamā mašīna visvairāk enerģijas patērē brīdī, kad tiek uzsildīts ūdens, tādēļ ikdienā vērts izvēlēties zemāku temperatūru.
Energoefektivitātes marķējums
Apskati padomus šeit
Kopš 2021. gada daļa marķējumu ir vienkāršoti – tagad tie iedalīti no A (spilgti zaļš) līdz G (izteikti sarkans).
Tas darīts, lai kliedētu neskaidrību starp dažādajām A etiķetēm (A, A+, A++ un A+++), kuras ar laiku pazudīs.
- jauno marķējumu vari atrast uz veļas mašīnām, veļas mazgājamām-žāvējamām mašīnām, trauku mazgājamām mašīnām, ledusskapjiem, televizoriem, lampām, datoru un citiem ekrāniem;
- tagad marķējumā ir norādīts enerģijas patēriņš un citi vērtīgi fakti, kas palīdzēs izvēlēties energoefektīvāko ierīci. Piemēram, uz ledusskapja marķējuma redzēsi gada enerģijas patēriņu (kWh);
- tāpat marķējumā ir jauns elements – QR kods, zem kura paslēpusies vēl papildu informācija par konkrēto ierīci;
- citas ierīces (veļas žāvējamās mašīnas, putekļu sūcēji, cepeškrāsnis) uz laiku vēl saglabā vecos marķējumus no A+++ līdz G. Taču arī tie līdz 2030. gadam tiks nomainīti.
Kā lietot gaisa kondicionieri energoefektīvāk?
Apskati padomus šeit
Lai pārnēsājamais gaisa kondicionieris mājās kalpotu godam, svarīgi pievērst uzmanību tā energomarķējumam un pareizai lietošanai.
Uzstādi gaisa kondicionieri pareizi. Pārnēsājamiem gaisa kondicionieriem vienmēr līdzi nāk siltā gaisa izplūdes caurule, kas jāizvada ārpus telpas. Lai kondicionieris darbotos pareizi, izvadi cauruli caur logu, izmantojot logu blīvēšanas komplektu – tas palīdzēs aizturēt siltā gaisa ieplūdi atpakaļ telpā.
Novieto to īstajā vietā. Tā kā kondicionierim ir siltā gaisa izvades caurule, tam vienmēr jāatrodas loga tuvumā. Izmanto cauruli cik īsā režīmā iespējams un pārliecinies, ka kondicionieris atrodas 30-40 cm attālumā no sienas.
Negaidi, līdz mājoklis sakarsīs. Lai atdzesētu jau sakarsušu telpu, kondicionierim nāksies patērēt daudz vairāk enerģijas un laika. Ieslēdz kondicionieri jau no rīta, kamēr telpa vēl ir vēsa – tā tas arī darbosies klusāk.
Pasargā telpu no karstuma. Lai siltais gaiss netiktu iekšā un virsmas neuzkarstu, saulainā laikā aizver visus logus, žalūzijas un aizkarus. Tā telpa mazāk uzkarsīs un kondicioniera uzdevums būs vieglāks.
Izvēlies telpas izmēram piemērotu kondicionieri. Katram gaisa kondicionierim ir maksimālā telpas platība, ko ierīce spēj atdzesēt. Ja izmantosi to lielākā telpā nekā paredzēts, kondicionieris patērēs vairāk enerģijas un telpa tik labi neatdzesēsies.
Novieto cauruli pēc iespējas taisnāk. Lai kondicionieris spētu izvadīt visu silto gaisu no telpas, svarīgi to novietot pēc iespējas taisnākā leņķī. Ja caurulei būs daudz līgumu, kondicionierim būs grūtāk atdzesēt telpu.
Ierobežo elektroierīču lietošanu. Daudzas elektroniskās ierīces, piemēram, putekļu sūcējs, rada papildu siltumu. Lai no tā izvairītos, par tīrību labāk rūpēties vakarā vai vēsākā dienā.